Podstawowe zagadnienia Nowelizacji Kodeksu Cywilnego

1. Termin wejścia w życie:

Zgodnie z brzmieniem nowelizacja kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnegowchodzi w życie w terminie 30 dni od daty ogłoszenia.

2. Etap prac:

Ustawa została przyjęta przez Senat bez poprawek, przekazano ją do podpisu Prezydentowi, który uczynił to w dniu 28 maja 2018 r. Została opublikowana 8 czerwca 2018 r., wejdzie w życie 9 lipca 2018 r.

3. Zmiany w kodeksie cywilnym:

Zmiany, które wprowadza ustawa dotyczą głownie zasad i terminów przedawnienia.

  • Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. Istnieje od tego wyjątek, którym sąd może nie uznać upływu przedawnienia po rozpatrzeniu interesów stron i ze względów słuszności. Bierze pod uwagę w takich przypadkach: długość terminu przedawnienia, długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia, charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.
  • Termin przedawnienia wynosi 6 lat jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej
  • Termin przedawnienia dla roszczenia o świadczenia okresowe oraz roszczeń w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata.
  • Sześcioletni termin przedawnienia ma miejsce w przypadku: roszczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenia stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd.
  • Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata
  • Roszczenie z tytułu usunięcia wady lub wymiany rzeczy na wolną od wad przedawnia się z upływem roku od dnia stwierdzenia wady. Jeśli kupującym jest konsument to bieg terminu nie może zakończyć się przed upływem terminów określonych w art. 568 § 1 KC.

4. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego:

  • Odnośnie warunków pozwu z art. 50532 k.p.c. uchylono pkt 3, który wskazywał aby pozew zawierał również datę wymagalności roszczenia.
  • Do art. 187 §1 dodano jeszcze jeden paragraf, który wskazuje dodatkowy wymóg treści pozwu, a mianowicie „oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia”
  • Zmieniono brzmienie art. 889 usunięto zdanie o następującym brzmieniu: „lecz przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności”. W końcowym etapie art. uzyskał następujące brzmienie : „przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego”.
  • Do art. 889 dodano również oddzielny paragraf, który stanowi, że „Bank przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika niezwłocznie po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu. Jednakże w razie egzekucji bieżących alimentów lub rent bank niezwłocznie przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika.”

Następne nowelizacje dotyczące następujących ustaw:

  1. Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
  2. Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

Termin:

Wchodzą w życie w terminie 30 dni od daty ogłoszenia. Wyjątek dotyczy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych osobowych, a konkretnie art. 4 pkt 2-4 , który zmienia brzmienie art. 14 ust.1 pkt. 4, art. 16 ust. 1 pkt. 4 oraz art. 31 pkt 9 tej ustawy i wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany:

  1. Odnośnie pierwszej ustawy zostaje zmieniony dokładnie art. 80 § 1. Uzyskuje następujące brzmienie: „Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego przez przesłanie do banku zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z rachunku bankowego do wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz kosztami egzekucyjnymi. Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa bank, aby bez zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz niezwłocznie po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na pokrycie egzekwowanej należności albo zawiadomił organ egzekucyjny o przeszkodzie w dokonaniu wpłaty, w tym również o nieprowadzeniu rachunku bankowego zobowiązanego.”.
  2. Odnośnie drugiej ustawy przede wszystkim wprowadzono drobną zmianę brzmienia jednego z ustępów objaśnienia pojęć uznając, że „Przez informacje gospodarcze rozumie się dane dotyczące zobowiązania pieniężnego w zakresie informacji w przedmiocie przedawnienia roszczenia.
  3. W punktach, które wchodzą w życie później nastąpiły następujące zmiany:
    Art. 14 ( dotyczy przesłanek przekazania danych dotyczących konsumenta) otrzymał brzmienie:
    nie upłynęło 6 lat od dnia wymagalności zobowiązania, a w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie upłynęło 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.
    Art. 16 otrzymał brzmienie:
    nie upłynęło 6 lat od dnia stwierdzenia zobowiązania prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd.
    Art. 31 pkt 9 ( dotyczy usunięcia informacji) otrzymał następujące brzmienie :
    nie później niż po upływie 6 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, jeżeli dłużnikiem jest konsument, przy czym w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie później niż po upływie 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *